Oda

XIII-XIV a. avalynė buvo siuvama iš vientiso batviršio ir pado, kairei ir dešinei kojoms atskirai, veikiausiai pagal konkretaus asmens poreikius. Vyravo avalynė dažniausiai aukštais šoneliais, spalvotais siūlais dekoruota jungtimi. Vilniečių avalynės radinių iš XIII-XIV a. žinoma labai nedaug, tačiau jie primena to laikotarpio radinius iš Kernavės. Skiriasi tik tuo, kad jie užrišami priekyje, o ne kulno dalyje, ir ornamentas jungtyje atliktas paprasčiau.

XV a. pradžioje avalynės apačios konstrukcijoje pradėtas naudoti vidpadis, prie batviršio kartu su padu buvo prisiuvamas sandaline siūle. XV a. Vilniuje tarp paprastų miestiečių labai išplito pusbačiai, užrišami priekyje arba šone. Kilmingieji dažniausiai rinkdavosi aulinius. Mėgta avalynė apvalia ar nežymiai smailėjančia noselės dalimi. Avalynė ypač prailginta noselės dalimi, taip mėgta to meto Vakarų Europoje ir iš karalių susilaukusi net specialių potvarkių dėl jų ilgio, Lietuvoje nebuvo populiari. Renesanso laikotarpiu Vilniuje pastebima avalynės įvairovė. Labai patobulėja gamybos technologija, beveik visiškai atsisakoma batviršio iš vientiso odos gabalo. Moteriškoje avalynėje pradėtas naudoti medinis, taip pat ir kamščiamedžio, užpildas, suformuojantis apie 3 cm storio profiliuotą avalynės apačią. Vakarų Europoje tokia avalynė skiriama išimtinai netekėjusioms merginoms.

XVI a. mėgta uždaro tipo avalynė buka noselės dalimi, tačiau užsegami sagtelėmis arba suvarstomi šone raišteliais su metaliniais antgaliais. Rasta aulinių tipo avalynės liekanų, perforacija ornamentuotos moteriškos avalynės detalių; kai kurios rastos avalynės detalės subadytos, tarsi raštuotos - galbūt metalinių apkaustų buvimo įrodymas. Greičiausiai nudėvimoje avalynės apačios kulno dalyje pradėtos tvirtinti geležinės pasagėlės, o žiemą prie padų - metalinės „varlytės“, kad avalynė mažiau slystų.

Diržai viduramžiais atspindėjo elito luominį išskirtinumą, jų padaugėjo nuo XVI a., tačiau ir tuomet diržas liko turtingųjų visuomenės sluoksnių aksesuaras. Vyrai diržus nešiojo žemiau juosmens, moterys - aukščiau. Pačių odinių diržų surasta labai nedaug, žymiai daugiau - metalinių sagčių ir apkaustų.

Prie diržo buvo kabinami ginklai - peiliai, durklai, kalavijai. Ginklų makštys būdavo daromos puošnios, puoštos kiauraraščiais pjaustiniais, metaliniais antgaliais, tvirtinamos kalinėtomis kniedėmis.

Dar vienas viduramžių vyrų atributas, kabintas prie diržo - odinis kapšas - kišenės prototipas. Tai būta puošnios pinigininės su keliais atvartais ir kišenėmis, siuvinėtu (dažniausiai šilkinais siūlais) priekiu, puoštos apkaustais, segtos bronzine, neretai emaliuota sagtimi. Į tokį kapšą tilpdavo ne tik monetos, bet ir skiltuvas, titnago gabalėlis. Paprotį nešiotis piniginę nuo XIV a. pab. perėmė ir moterys, įsidėdavusios adatinę ir siūlų ryšelį bei kitokias reikalingas smulkmenas.

2002 metų tyrimai. Avalynė. Plotas Nr. 5. Rad. Nr. O21 (XVII a. II pusės sluoksnis).
2002 metų tyrimai. Avalynė. Plotas Nr. 5. Rad. Nr. O27 (XVII a. II pusės sluoksnis).
2002 metų tyrimai. Neaiškios paskirties. Plotas Nr. 5. Rad. Nr. 131 (XIV a. IV ketvirčio sluoksnis).
2002 metų tyrimai. Neaiškios paskirties. Plotas Nr. 5. Rad. Nr. O378 (XIV a. IV ketvirčio sluoksnis).
2002 metų tyrimai. Diržas. Plotas Nr. 5. Rad. Nr. O386-387 (XV a. II-III ketvirčio sluoksnis).
2003 metų tyrimai. Pirštinė. Plotas Nr. 8. Rad. Nr. O125.
2003 metų tyrimai. Avalynė. Plotas Nr. 8. Rad. Nr. O128.
2003 metų tyrimai. Makšties dalis. Plotas Nr. 8. Rad. Nr. O139.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Pirštinė. Rad. Nr. 07403.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Neaiškus dirbinys. Rad. Nr. 07902.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Makštys. Rad. Nr. 08149.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Makštys. Rad. Nr. 08150.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Makštys. Rad. Nr. 08570.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Avalynė. Rad. Nr. 09292.
2002 metų tyrimai. Šiaurinio korpuso prieigos. Pošalmis (?). Rad. Nr. 09962.
2001 metų tyrimai. Šiaurinis korpusas ir rūmų vidinis kiemas. Pirštinės. Rad. Nr. O111.
1996 metų tyrimai. Pietinio VŽP korpuso latrinos rūsio XV – XVI a. ribos sluoksnis. Knygos viršelis. Oda, spaudas. Inv. Nr. 824.
VŽP vakarinio rūmų korpuso tualeto, užpilto šiukšlėmis XVII a., dumble rasta piniginė. Oda, šilkas.
Kiauraraštė piniginės (?) atvarto detalė. Oda.
Neaiškios paskirties odinis papuošimas.